Ettevõtte avamine: sinu elu suurim looming

Ettevõtlus on midagi, millest räägitakse justkui seda ajaksid robotlikud kuivad inimesed, kes jälgivad ainult Exceli tabeleid ja numbreid. Tegelikkus on hoopis teistsugune! Olgu, kindlasti on ka selliseid ettevõtjaid, kes on tõesti ainult kasumi peal väljas ning ei hooli olulisel määral sellest, mida nad teevad, ent enamus ettevõtjaid on ikkagi loonud ettevõtte selleks, et täita mingit tühimikku ning pakkuda inimestele midagi olulist.

Sellest põhimõttest lähtudes saaks öelda, et ettevõtte asutamine on reaalselt sinu elu tipplooming. Ükskõik, millise ettevõttega tegemist on, see on just nagu kunstiteos: kõik saab alguse valgest paberilehest, millel ei ole veel mitte midagi. Ainus, mis eksisteerib, on peas olev idee. See idee tuleb aga hakata järk-järgult paberile kandma ning see on vahel suisa aastatepikkune töö.

Kui ettevõtte loomist võtta kui ehedat kunstiloomingut, võib ka uskuda, et missioon kui selline paistab paremini välja. Ükski ettevõte ei tohiks eksisteerida lihtsalt kasumi nimel. Nagu ütlevad ka maailma tipptegijad, siis raha saab teenida kõigega, kui sul on vähegi asja vastu huvi ja kirg.

Kui ettevõte on sinu jaoks enamat kui raha teenimise viis ning sa võtad seda kui loometööd, suhtud ka asja teistmoodi. See on looming, millel on kõrgem eesmärk. Eesmärk pole teenida raha, vaid pakkuda ettevõtte kaudu maailmasse lisaväärtust.

Kas see pole mitte õilis lähenemisviis ettevõtlusele? Võiks isegi öelda, et kõige edukamad ettevõtted ongi olnud sellised, kus ettevõtet võetakse kui loomet, mitte kui rahalaeva. Kui ettevõte on sinu elutöö ja sinu suurim kunstiteos, siis saavad sellest aru ka kliendid. See kirg ja innukus paistab välja, erinevalt ettevõtetest, kus on juba kaugelt näha, kui tegemist on ahne ja omakasu peal väljas oleva asutusega. Me oleme kõik näinud, kui suur erinevus on näiteks väikesel pagarikojal ja suurel masstootval leivatööstusel.

Siin on meie üleskutse: võtkem kõik oma tööd südamega. Ettevõte ja töö ei ole lihtsalt miski, mis toob leiva lauale. Leiva saad lauale iga asjaga. Elamisväärne elu on aga selline, millega annad maailmasse midagi kaunist ja väärtuslikku juurde.